Kiedy otrzymałem od inwestora zdjęcia dachu, z którego mieliśmy zdjąć strzechę i położyć nową, nie widziałem typowych objawów degradacji będącej przyczyną wymiany pokrycia. Dopiero wizja lokalna, w miejscu realizacji zlecenia, dała odpowiedź na pytanie - dlaczego wymiana jest konieczna? Okazało się, że ciekawy pomysł pokrycia dachu imitacją strzechy - którą stanowiły elementy z pianki poliuretanowej z zatopioną warstwą trzciny - nie był dopracowany na tyle, aby zapewnić szczelność pokrycia. Niższa cena nie była w stanie zrekompensować dużo niższej żywotności takiego rozwiązania!
Wtedy nie wiedziano o istotnym wpływie cyrkulacji powietrza przez strzechę, na jej wieloletnią trwałość. Gdybyście natknęli się na to "coś" to trwałość sięga od 3 do 8 lat! Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością łatwość demontażu: prawie przyjemność, w porównaniu do demontażu starej strzechy. Jednak nie da się pozostałości, po tej "niby strzesze", poddać procesowi rozkładu i użyć np. do użyźniania ogrodu - konieczna jest utylizacja jak chemicznych resztek budowlanych. Konstrukcja na której pokrycie było wykonane nie nadawała się pod strzechę i wymagała wzmocnienia!
Inwestor podjął decyzję o połączeniu wymiany strzechy z modernizacją budynku. Dom miał w jej efekcie uzyskać nowy aneks z ogrodem zimowym, który powstał po wyburzeniu części ściany od strony ogrodu i dobudowanie w tym miejscu półokrągłej bryły zakończonej stożkowym dachem. Ściany wykonano z gotowych modułów okiennych i drzwiowych, połączonych wieńcem konstrukcyjnym w półokrąg. W miejscu wyburzonej ściany wykonano podciąg z kształtowników stalowych, obudowanych drewnem. Na styku ze ścianami wstawiono moduły drzwi.
Ściany z podwaliną połączono za pomocą płaskowników umieszczonych pomiędzy modułami, a cały wieniec wzmocniony jest wkładkami stalowymi, ukrytymi pomiędzy warstwami drewna. Konstrukcja modułów wraz z wieńcem będzie musiała przyjąć obciążenie dachem oraz sporym ciężarem strzechy. Konstrukcję dachu wykonano z niestandadrowych, jak na firmę Irbis, elementów, ale pozwala na to nieduży rozstaw krokwii i forma stożka - krokwie zbliżają się do siebie im bliżej czubka dachu. Całość konstrukcji nowego dachu stężono taśmą ciesielską.
Kolejny element modernizacji to wybudowanie nowego komina który umożliwi podłączenie nowego kominka. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć jeden z najbezpieczniejszych systemów kominowych. Widać tu niespotykane w Polsce elementy wewnętrzne, które nie są ceramiką, ale z pewnością są bardziej odporne na pożar sadzy. Z przodu widać element z wyczystką/otworem rewizyjnym - W odróżnieniu od systemów sprzedawanych w Polsce drzwiczki rewizyjne/wyczystkowe są wykonane fabrycznie, a ich konstrukcja jest "niezniszczalna"
Jeszcze jedna ciekawostka to płyta z "prasowanego betonu", na której opiera się poszerzenie komina w miejscu przechodzenia przez pokrycie - to element "bezpiecznej strzechy", który ma za zadanie nie dopuścić do pożaru wywołanego pęknięciem ściany komina na przestrzeni wielu lat użytkowania strzechy. W pomieszczeniu w którym zlokalizowany jest kominek konieczne było wylanie fundamentu pod komin. Następnie wymurowano komin systemowy i obmurowano go razem z wkładem kominka do wysokości stropu, tak jak przejście przez pokrycie.
Przed położeniem pokrycia wykonano wzmocnienie istniejącej konstrukcji drewnianej dachu i konstrukcję dodatkowych, nowych okien w kształcie "wolego oka". Kolejny krok to położenie izolacji przeciwpożarowej konstrukcji drewnianej w systemie Sepatec. Szczególną uwagę należy zwrócić na kilka elementów, które decydują o skuteczności zabezpieczenia: izolacja połączenia okna z połacią, okap, krawędzie boczne, kalenica, przejścia instalacyjne przez strzechę. Wykonanie elementów mających wpływ na bezpieczeństwo radzimy powierzyć doświadczonej firmie!
Realizujemy zabezpieczenia w systemie Sepatec od 2004 roku. Wykonujemy też zabezpieczenia w innych systemach, ale rekomendujemy Sepatec jako rozwiązanie, które nie tylko skutecznie zabezpiecza dach kryty strzechą, ale też w żaden sposób nie zaburza naturalnego funkcjonowania tego pokrycia. Istotna jest tu rola cyrkulacji powietrza przez warstwę trzciny - to ona ma zasadniczy wpływ na trwałość pokrycia! Sepatec umożliwia cyrkulację zatrzymując płomienie zanim obejmą swym destrukcyjnym działaniem konstrukcję drewnianą wraz z łatami
Okna o kształcie "wole oko" można obrabiać na rózne sposoby. Elementami obróbki są: okap nad i po bokach okna oraz podokiennik. To, czy obróbka okna będzie prawidłowo wykonana zależy też od wcześniejszego wykonania samej konstrukcji okna - warunkiem podstawowym jest umieszczenie konstrukcji 20-25cm nad powierzchnią łat. Pokrycie (po wykonaniu) powinno sięgać wysokości dolnej krawędzi okna. Od sposobu ukształtowania okapu zależy kształt podokienników - Irbis Strzecharstwo wykonuje obróbkę okien w dowolnym kształcie, ale preferujemy ...
... kształt umożliwiający maksymalne osłonięcie przed opadami w górnej części okapu z jednoczesnym duzym rozchyleniem okapów bocznych - to pozwala zabezpieczyć okno przed wpływem opadów atmosferycznych przy zapewnieniu doskonałego dostępu światła do otworu okiennego. Przy takim sposobie wykonania okapu podokiennik wykonujemy z elementów drewnianych, dbając aby woda opadowa nie przenikała do pokrycia. Odpowiednie ułożenie elementów drewnianych w podokienniku zabezpiecza go przed pękaniem na skutek działania słońca i różnicy temperatur.
Zakończenie strzechy wykonywane jest w różnych krajach na wiele całkiem odmiennych sposobów. W Danii najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest kalenica wrzosowa lub słomiana - często z kozłami dębowymi, dociskającymi materiał wypełniający. Zwykle rodzaj kalenicy zalezy od lokalnej tradycji i jest czasem zupełnie odmienny nawet dla sąsiadujących ze sobą gmin. Zakończenie strzechy jest wyjatkowo wrażliwe na zamakanie, dlatego współczesna kalenica jest dodatkowo chroniona przed wodą z opadów podbudową wykonaną z wodoodpornego materiału.
Wykonanie kalenicy kończy prace związane z położeniem strzechy. Do wykonania na zewnątrz pozostają tylko zabiegi kosmetyczne polegające na ostatecznym wyrównaniu powierzchni dachu, wyczyszczeniu z resztek trzciny, i uprzątnięcie terenu wokół domu. Modernizacja, której przebieg mogliśmy tu prześledzić, zawierała też wykonanie drenażu wokół budynku - zapewnia on odprowadzenie wód opadowych do zbiornika na deszczówkę. Wewnątrz domu nalezy jeszcze przeprowadzić kontrolę ciagłości izolacji przeciwpożarowej konstrukcji.
Przed ostatecznym oddaniem budynku należało jeszcze przeprowadzić ocieplenie połaci dachu. Pomimo dość skomplikowanej, do pokrycia płytami GK, powierzchni stożka efekt przekroczył oczekiwania inwestora, co sami możecie ocenić!
Na zewnątrz opaskę drenażową otoczoną krawężnikiem z granitu połączono z brukowanymi granitem ścieżkami i miejscami wypoczynku. Nie zabrakło też miejsc przeznaczonych do uprawy ziół przydatnych w kuchni i kwiatów.
Oferujemy realizację wymiany pokrycia strzechą. Zalecamy kontakt jeszcze wtedy, kiedy strzecha spełnia swoje funkcje! W celu nawiązania współpracy prześlij wymagane informacje:
Termin realizacji zlecenia uzależniony jest od jego czasochłonności - może być konieczna rezerwacja wolnego terminu, pozwalającego na realizację zlecenia.
Koszt wykonania wymiany strzechy jest uzależniony:
Wystawiamy faktury vat. W przypadku nieruchomości spełniających warunki ustawowe możliwy jest vat w wysokości 8%. Na prace wykonane od podstaw przez naszą firmę udzielamy
do 10 lat gwarancji!
Przejdź do formularza zapytania
Copyright © 2004-2018 - All Rights Reserved - Irbis-Trading
Template by OS Templates